
Naročilo obvestil >>>
Povezujemo iniciative za alternativne oblike izobraževanja in vas vabimo k sodelovanju. Starše in učitelje želimo seznaniti z različnimi alternativami za javno šolo, ki v Sloveniji že prisotne oziroma še nastajajo. Ker verjamemo, da je vsaka drugačna, nova oblika šolanja dragocena, smo se povezali in si medsebojno pomagamo. Obveščali vas bomo o izobraževanjih in delavnicah, novih pobudah, o skupinah šolanja na domu po različnih krajih ter z vami zbirali in delili podporna učna gradiva za šolanje na domu.
ZAKAJ ALTERNATIVE Nezadovoljstvo nad javnim šolskim sistemom narašča tako med starši kot učitelji, direktno pa omejuje predvsem zdrav in naraven razvoj naših otrok v vesele, odgovorne, kreativne in sočutne ljudi. Glede na hitro spreminjanje družbe je nujno, da se tem spremembam čim prej prilagodi tudi šola. K tem spremembam želimo aktivno prispevati s povezovanjem in spodbujanjem alternativnih oblik izobraževanja; od dostopnih zasebnih šol, do šolanja na domu, vse skupaj pa želimo da vodi tudi k pozitivnim spremembam javnega šolstva v dobro vseh nas.
ZAKONSKE MOŽNOSTI Da šola pridobi status zasebne šole z javno veljavnim programom, mora Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport predložiti program z učnimi načrti. Program in učne načrte mora potrditi Strokovni svet za splošno izobraževanje. Starši, ki v svoji bližini ne najdejo ustrezne šole, se lahko kadarkoli odločijo za šolanje otroka na domu. Otroci, ki se šolajo na domu, ali obiskujejo eno od šol, ki nima javno veljavnega programa, morajo ob koncu vsakega šolskega leta opravljati razredne izpite. Razen tega ni posebnih pogojev ali omejitev za šolanje na domu.
STANJE V SLOVENIJI Trenutno v Sloveniji poleg javne šole obstaja še peščica zasebnih osnovnih oz. srednjih šol, nekatere imajo javno priznan program (Waldorfska, Montessori, Osnovna šola Alojzija Šuštarja, Škofijska gimnazija, Gimnazija Želimlje), druge ne (British International School, Quality School International, Francoska šola, šola Eliza, šola Lila). V primerjavi s tujino se za šolanje na domu v Sloveniji odloča manjšina staršev. Po podatkih za šolsko leto 2009/2010 je takih otrok okoli 100. V tujini, predvsem v Ameriki, se veliko staršev odloča za tako obliko šolanja. Starši se večinoma povežejo med seboj in ustvarijo manjše skupine otrok, pri čemer si poučevanje delijo oz. tudi najemajo inštruktorje. Tudi v Sloveniji si nekateri starši pomagajo na ta način, spet drugi poučujejo le svoje otroke v domačem okolju.
NAČRTI IN SODELOVANJE Skupaj smo močnejši in za vsak premik v prostoru je potrebna zadostna skupina ljudi. Zato vas vabimo k sodelovanju in skupnemu soustvarjanju primernejših pristopov učenja. Naše delovanje bomo usmerjali tako v podporo zasebnih šol (se porajajo predvsem v urbanih okoljih) kot povezovanje v skupine za šolanje na domu in tudi podporo posameznikom. Svojo energijo bomo najprej usmerjali v:
-
- izobraževanja in delavnice za
- otroke (potrebujejo bolj življenjske pristope)
- starše (tudi mi prav tako potrebujemo izpopolnjevanje za dve najodgovornejši vlogi v življenju; partnerstvo in starševstvo)
- učitelje (seznanjanje z alternativnimi pristopi, ki tudi njim omogočajo več svobode in ustvarjalnosti)
- povezovanje v skupine za šolanje na domu po celi Sloveniji
- zbiranje in delitev podpornih učnih gradiv, metod, izkušenj
- promocijo alternativnih načinov izobraževanja
 |
POVABILO Našo iniciativo lahko podprete na različne načine:
- vpišete svoje podatke v spletni obrazec, če želite biti obveščeni o nadaljnem dogajanju
- obvestite svoje prijatelje, učitelje, druge starše..
- se pridružite naši Facebook skupini
- nam sporočite, če imate lastne izkušnje s šolanjem na domu ali obiskovanjem alternativne šole
Dobrodošle so tudi vaše misli, ideje in predlogi, predvsem pa vsakršne pozitivne spremembe za lepši jutri.
|
SLOVENSKI PROJEKTI ALTERNATIVNIH ŠOL IME PROJEKTA: Osnovna šola LILA SPLETNA STRAN: www.sola-lila.si NAVDIH: principi vzgoje in izobraževanja Vzgoja za življenje (Eduacation for Life; www.edforlife.com) ZAČETEK PROJEKTA: ob zadostnem številu otrok že v šolskem letu 2012/2013, sicer 2013/2014 NAČRTI: septembra nadaljujemo s srečanji za starše ter delavnicami za otroke. Če nas želite spoznati, sledite informacijam o izobraževanjih za starše in učitelje na naši spletni strani.
KONTAKT:
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želiš videti, omogoči Javascript.
; tel: 041 430 411 POLETNO BRANJE: Susan Dermond: Calm and compassionate children; Donald Walters: Education for life;
IME PROJEKTA: Rodovna šola SPLETNA STRAN: www.rodovnasola.si NAVDIH: ruska Rodovna šola akademika Mihaila Petroviča Ščetinina ZAČETEK PROJEKTA: 2005 KONTAKT:
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želiš videti, omogoči Javascript.
IME PROJEKTA: Šola ELIZA SPLETNA STRAN: www.eliza.si KONTAKT:
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želiš videti, omogoči Javascript.
, 031 303 998
IME PROJEKTA: Iniciativna skupina za ustanovitev svobodne demokratične šole KONTAKT:
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želiš videti, omogoči Javascript.
ZANIMIVI VIDEO prispevki 40-minutni dokumentarec o demokratičnih šolah odpira nekaj zanimivih razmislekov. TEDx Youth: Self Design Learning TEDX Teen: Forget What You Know |